Praca dla polskich opiekunek w Niemczech

Rynek opieki nad osobami starszymi u naszych zachodnich sąsiadów zapewnia wiele miejsc pracy dla osób, które są gotowe podjąć wyzwanie wspierania niesamodzielnych seniorów w czynnościach dnia codziennego. Praca opiekunki wymaga zaangażowania, ale zapewnia stabilne zatrudnienie, wysokie wynagrodzenie oraz satysfakcję płynącą z pomocy innym.

Zalety pracy jako opiekunka w Niemczech

Praca dla opiekunek w Niemczech ma szereg zalet, choć nie brakuje w niej także wyzwań. Największe zalety pracy w opiece to:

  • stabilne zatrudnienie,
  • szeroki wachlarz ofert pracy,
  • wysokie wynagrodzenie,
  • możliwość dodatkowego zarobku w określonych okresach roku,
  • brak kosztów zamieszkania i wyżywienia w trakcie pracy w Niemczech,
  • brak kosztów podróży do i z Niemiec,
  • możliwość rozwoju poprzez podnoszenie swoich kompetencji zawodowych i językowych,
  • możliwość dostosowania okresów pracy w Niemczech do innych zobowiązań,
  • satysfakcja płynąca z pomocy potrzebującym.

Jak wskazano powyżej, opieka w Niemczech to zajęcie, które umożliwia uzyskanie długofalowego, stabilnego zatrudnienia. Ofert pracy jest tutaj bardzo dużo, a zapotrzebowanie na pracowników z Polski nie maleje. Doświadczona opiekunka, szczególnie taka, która zna język niemiecki w stopniu co najmniej dobrym, z łatwością znajdzie pracę. Szeroki wachlarz ofert umożliwia wybór takiego miejsca, które najbardziej będzie nam odpowiadać. Na przykład ze względu na zakres obowiązków lub wymagany poziom znajomości języka.

Opiekunki osób starszych w Niemczech mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale od 1500 do nawet 2000 euro „na rękę”. Do tej podstawy często dodać można okazjonalne premie. Firmy opiekuńcze lub pośrednicy zazwyczaj przewidują ekstra bonusy za pracę w święta oraz wakacje. Poziom zarobków konkretnej osoby zależy od jej kompetencji (w tym przede wszystkim poziomu znajomości języka niemieckiego) oraz od stopnia trudności danego zlecenia. Mniej zarabia się w pracy, która polega głównie na prowadzeniu domu i dotrzymywaniu towarzystwa. Więcej na zleceniach obejmujących pomoc w higienie, transfer, czy opiekę nad dwoma osobami (zwykle małżeństwem).

Rzetelne firmy opiekuńcze i pośrednicy zapewniają swoim współpracownikom bezpłatny transport z miejsca zamieszkania do domu podopiecznego oraz z powrotem. Najczęściej to firmy zajmują się rezerwacją odpowiedniego przejazdu, możliwy jest także zwrot kosztów podróży, jeśli na przykład decydujemy się na przejazd własnym samochodem. Podczas pracy w Niemczech opiekunowie nie ponoszą kosztów wyżywienia ani zamieszkania. Posiłki spożywane są wspólnie z podopiecznym, a klienci zobowiązani są zapewnić opiekunce co najmniej własny pokój, choć często warunki zamieszkania są zdecydowanie lepsze. Zdarzają się oferty nie tylko z własnym pokojem, ale także osobną łazienką i toaletą, a nawet mieszkaniem do dyspozycji. Pobyt w Niemczech pozwala także na oszczędności w kraju. Choć oczywiście czynsz płacić trzeba nawet wtedy, kiedy nie ma nas w mieszkaniu, spadają koszty zmienne, takie jak opłata za prąd czy gaz.

Praca w branży opiekuńczej zapewnia stałą możliwość rozwoju. Opiekunowie mogą zmieniać podopiecznych, a nawet jeśli przez dłuższy czas pracują dla jednej osoby, zmienia się jej stan zdrowia. Choć w związku z tym praca może stawiać przed nami nowe wyzwania, zdobywamy kolejne doświadczenia, które w przyszłości zapewnią nam większy wachlarz ofert do wyboru. Każdy pobyt w Niemczech to także okazja do rozwoju kompetencji językowych. Warto z niej skorzystać i uczyć się niemieckiego, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Zawód opiekuna pozwala na sporą elastyczność. Nie tylko w zakresie wyboru miejsca pracy, ale także jej terminu. Opiekunowie z Polski zwykle pracują w systemie wahadłowym, czyli część roku spędzają w kraju, a część za granicą. Preferowane są tutaj około 2-miesięczne okresy pracy, ale zawsze można negocjować termin rozpoczęcia lub zakończenia zlecenia, albo poprosić o inną ofertę, z bardziej dostosowanymi do nas terminami. Dzięki temu możliwe jest godzenie życia zawodowego ze zobowiązaniami prywatnymi, choćby tak prozaicznymi jak terminy u lekarza lub ważne uroczystości rodzinne.

Na koniec warto wspomnieć o satysfakcji, jaką wielu opiekunów czerpie ze swojej pracy. Branża opiekuńcza daje nam możliwość pomocy potrzebującym. Jest to bowiem praca z ludźmi i dla ludzi. Dzięki opiekunom osoby starsze mogą spędzić jesień życia tak, jak chcą – w swoim własnym domu. Właśnie dlatego opiekunki często spotykają się z wdzięcznością podopiecznych i ich rodzin, a satysfakcja jest tutaj bardzo duża. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wyglądają warunki pracy opiekunki w Niemczech.

Kto może zostać opiekunem w Niemczech?

Branża opiekuńcza cechuje się dużą otwartością. Choć najwięcej opiekunek to kobiety w średnim wieku, pracę w opiece mogą znaleźć także mężczyźni oraz osoby młodsze. Wiele jest także pracowników tuż po przejściu na emeryturę. Jeśli tylko zdrowia pozwala, zawód opiekunki daje nam okazję dorobienia do emerytury, która w Polsce nie zawsze jest zadowalająco wysoka. Bywa, że do opieki wyjeżdżają osoby w trakcie swoich urlopów w codziennej pracy. Dotyczy to zwykle nauczycieli języka niemieckiego oraz pielęgniarek. Dla tych osób jest to szybki zastrzyk gotówki, pozwalający podreperować nadszarpnięty budżet domowy.

Od opiekunów osób starszych najczęściej wymaga się co najmniej podstawowej znajomości języka niemieckiego. Choć zdarzają się zlecenia, na których wystarczy wykazać się umiejętnością obsługi translatora, nie są to sytuacje codzienne. Mniej kompetentni pracownicy mają szansę na zatrudnienie głównie wtedy, kiedy na rynku jest mniejsza dostępność opiekunów z niemieckim, czyli w wakacje lub święta. Taką okazję warto jednak wykorzystać do poprawy swoich umiejętności językowych, co w przyszłości da nam więcej okazji na zatrudnienie i dobre zarobki.

W branży opiekuńczej ważne jest także doświadczenie. W zależności od poziomu trudności danego zlecenia, może być ono zupełnie podstawowe lub bardziej zaawansowane. Co ważne, firmy opiekuńcze nie wymagają formalnego, udokumentowanego doświadczenia. Pod uwagę brane są także umiejętności zdobyte w życiu prywatnym, na przykład w ramach opieki nad starszym rodzicem lub inną bliską osobą.

Gdzie szukać pracy jako opiekunka w Niemczech?

Osoby zainteresowane pracą w opiece łatwo znajdą propozycję pracy w Internecie. Podmiotów oferujących takie zatrudnienie jest dużo, ale wybierając ofertę dla siebie warto zwracać uwagę nie tylko na wynagrodzenie. Choć odruchowo szukamy pracy, która da nam maksymalny poziom zarobków, trzeba uważać, aby nie zostać oszukanym. Zanim podpiszemy umowę przeczytajmy ją dokładnie i zadajmy wszystkie nurtujące nas pytania. Zwróćmy uwagę na opis obowiązków oraz na zgodne z prawem odprowadzenia podatków i składek ZUS. Szukajmy rzetelnych i odpowiedzialnych partnerów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama